Karel Kolář

Karel Kolář byl český (československý) olympionik, sprinter a rekordman. Narodil se v roce 1955 v J. Hradci.

Karel Kolář se svěřencem 

S atletikou začínal v oddíle TJ Nová Včelnice pod vedením p. Jelínka, pokračoval v Rudé hvězdě Praha, ale největší výkonostní vzestup zaznamenal až v Jablonci nad Nisou pod vedením p. Zelinky.

V roce 1978 vytváří první národní rekord, a to konkrétně halový, který zapsal na HME na trati 400m časem 47,96s. O rok později vytvořil dokonce nový světový rekord časem 46,21s, avšak na dnešní poměry by rekord nemohl být uznán dle pravidel pro halová mistrovství. V této době také nebyly oficiálně uznávány halové rekordy federací IAAF tudíž držel jen nejlepší světový výkon.

Hlavní sezona se nesla roku 1978 ve stejném duchu, vytvořil československý národní rekord na trati 400m časem 46,13, čímž překonal rekord Miroslava Tulise 46,33s. Na ME v Praze v témže roce poprvé prolomil hranici 46s měřenou elektrickou časomírou a v čase 45,77s si doběhl nejen pro stříbro na čtvrtce, ale i pro nový československý (později i český) rekord.

Karel Kolář také držel se svými kolegy držel od roku 1978 rekord ve štafetě 4x400m, který činil po ME v Praze 3:04,0min. Tento rekord zapsali ve složení Lomnický, Břečka, Tulis a Kolář. O 2 roky později na OH v Moskvě, kde se na své distanci přes velkou konkurenci nedostal do finále, postoupili alespoň se štafetou z našlapaného rozběhu (s NDR, Itálií, Trinidadem, Ugandou ...) ze 2. místa do finále v novém československém rekordu 3:03,5min. Tento výkon by jim stačil ve finále na bronz. Jeho kolegové bohužel předávali Kolářovi kolík na posledním místě s třímetrovou mezerou a Kolář již nedokázal ztrátu smazat. Předběhla je i štafeta Itálie, která se dostala do finále z jejich rozběhu pouze na čas.

V roce 1978 a 1979 vyhrál anketu o nejlepšího Československého atleta.

 

Kolářovi rekordy se po rozdělení Československa staly i národními rekordy samostatné České republiky. Tyto rekordy byly překonány až Pavlem Maslákem v roce 2012.

 

Karel Kolář po ukončení kariéry trénoval atletickou mládež v TJ LIAZ Jablonec, později v AC Turnov. V roce 2015 přichází zpět do J. Hradce, kde se aktivně zapojuje do tréninků naší mládeže (především kategorií od žactva). Dokázal u nás povznést atletiku na dnešní úroveň, předal své znalosti našim novým trenérům, kteří je předávají i nadále. Díky němu k nám přijeli 28. září 2017 i čeští reprezentanti Adam Sebastian Helcelet a Denisa Helceletová (dříve Rosolová). Necelý týden na to bohužel umírá po boji s těžkou nemocí, konkrétně 4. 10. 2017.

 

Na Jeho počest pořádá oddíl závod na 4x400m jako Memoriál Karla Koláře právě 28. září v rámci podzimního Atletického Jindřicháče.

 

Karlovi děkujeme za všechno, co pro náš oddíl udělal, jak u nás předával zkušenosti s radostí a láskou k jeho nejmilejšímu sportu, když předával zkušenosti novým trenérům, navázal nové meziklubové spolupráce a nespočet dalších věcí.

 

Náš oddíl, naši členové i trenéři myslí na Karla každným dnem, od doby, co nás opustil. #PROKARLA

DĚKUJEME Karle!